O algach w kosmetyce słów kilka

Zastosowanie alg (glonów) w kosmetyce nazywa się profesjonalnie algoterapią lub thalassoterapią. Chodzi dokładnie o wykorzystanie ich leczniczych właściwości, a jest ich sporo! Zacznę zachęcająco, bo od wymienienia ich szerokiego spektrum działania. A mianowicie jest to działanie: ujędrniające, liftingujące, antycellulitowe, nawilżające, rewitalizujące, dotleniające, rozjaśniające, kojące podrażnienia, oczyszczające, uszczelniające naczynia, bakteriostatyczne, przeciwstarzeniowe, mineralizujące, przeciwobrzękowe, wyszczuplające i eliminujące toksyny. Tak, tak! Te roślinki mają ogromny potencjał! W ich skład wchodzą: witaminy z grupy B (1,2,3,5,6,8,9,i 12), E i C oraz betakaroten, z mikroelementów- jod, brom, cynk, wapń, żelazo, miedź, magnez, mangan, a także węglowodany, mukopolisacharydy, aminokwasy lipidy i wiele wiele innych! W kosmetyce stosujemy algi morskie i słodkowodne. Pochodzą najczęściej z okolic Bretanii, Japonii, Hawajów, ale coraz częściej produkuje się je metodami biotechnologicznymi.

Źródło: KLIK!
Stosuje się tylko wyselekcjonowane klasy alg takie jak:

  • czerwienice
  • zielenice (rodzaj: aosa)
  • sinice (rodzaj: spirulina)
  • brunatnice (rodzaj: laminaria, fucus czyli morszczyn)
Źródło: KLIK!

Wykorzystuje się je zarówno w gabinetach kosmetycznych jak i w kosmetykach domowych. Przykładem mogą być maski algowe, kremy, ampułki, żele. Stosuje się je w kosmetykach do twarzy, do kąpieli, masażu, w szamponach i odżywkach, ale także w preparatach leczniczych. Leczy się nimi łuszczycę, egzemy, trądzik pospolity. Pomagają w usuwaniu blizn, rozstępów i owrzodzeń.
Głównym powodem ich rewelacyjnego działania jest fakt, że glony są wyjątkowo dobrze przyswajalne przez  skórę, ponieważ ich cytoplazma ma bardzo podobny skład do plazmy ludzkich komórek. 
Glony kosmetyczne występują w dwóch formach jako:

  • glony liofilizowane- w formie płatów, które zwilżone gwałtownie chłoną wodę. Powstają w procesie gwałtownego zamrożenia i rozdrobnienia, następnie poprzez zastosowanie wysokiego ciśnienia usuwa się z nich wodę (ten element procesu nazywamy sublimacją). Powstaje w ten sposób proszek prasowany w płaty
  • glony mikronizowane- powstają w wyniku gwałtownego suszenia powietrzem i mielenia, następnie podlegają działaniu zmiennego ciśnienia i temperatury- ich ściany komórkowe pękają. Po przejściu przez filtry zbiera się wysoko skoncentrowany proszek. (Metoda opatentowana przez firmę Thalgo).

Źródło: KLIK!

W gabinecie możecie spotkać się z zastosowaniem alg na różne sposoby- w postaci maseczek, body wrappingu, masażu, kąpieli algowych w kapsułach SPA czy algowych peelingów. Możliwości jest tak wiele i cena również nie jest zawrotna. Przy takich efektach warto się tym zainteresować. Warto też wspomnieć o  suplementach z wyciągiem z alg- podobno dają świetne efekty. Jeszcze nie testowałam, ale planuję. Na http://www.doz.pl można kupić Spirulinę firmy Walmark za 19,54zł, lub Saluran z algami firmy Vitapol Farm za 23,72zł

PODPIS

Leave a Reply