Kilka słów o rozstępach

Witajcie! Dzisiaj chciałabym poruszyć temat rozstępów i metod ich korygowania.
Zacznę od tego czym są rozstępy, chociaż jestem przekonana, że większość z Was, a zapewne kobiety wiedzą o czym mówię- u nich rozstępy występują 2x częściej niż u mężczyzn.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, zawsze występują obustronnie na ciele i przebiegają równolegle do siebie. Początkowo są czerwone, czasem nawet niebieskawe, występują na powierzchni obrzękowej. Z czasem bledną, stają się perłowawe i wklęsłe. Przyjmują formę prążków wyczuwalnych w dotyku.Tworzą się na powierzchni skóry właściwej w wyniku upośledzenia fibroblastów (komórki tkanki łącznej)

Gdzie występują?


Pojawiają się na udach, pośladkach, piersiach, biodrach i brzuchu. Tak naprawdę mogą pojawić się na każdym fragmencie skóry z wyjątkiem twarzy, dłoni i stópJakie są przyczyny ich powstawania?

Pierwszą przyczyną występowania rozstępów jest za wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu kory nadnerczy. Powoduje on upośledzenie funkcji fibroblastów i oznacza to że produkują one bardzo kruche włókna kolagenowe. Te zaś nie są już odporne na rozciąganie (w czasie ciąży, dorastania) i zaczynają pękać. Kortyzol powoduje również ścieńczenie naskórka, przez co rozstępy zaczynają być widoczne.  Zbyt wysoki poziom estrogenów (w czasie ciąży czy antykoncepcji) może być także przyczyną rozstępów.  Leki steriodowe (glikokortykosteroidy) powodują ścieńczenie naskórka, zahamowanie produkcji włókien kolagenowych i niszczenie już występujących. Należy także zwrócić uwagę na dietę! Niedostateczna ilość składników odżywczych, a szczególnie cynku może powodować rozstępy. Również genetyka ma tu swój udział- istnieje prawdopodobieństwo, że córka dziedziczy po matce SKŁONNOŚĆ do wystąpienia tych zmian.

Jakie są etapy rozwoju rozstępów?

Pierwsza faza zapalna: rozstępy są czerwone, na powierzchni obrzękowej, mogą pojawiać się ze świądem i pieczeniem, ale to zdarza się rzadko. Na tym etapie rozwoju możemy się ich jeszcze POZBYĆ
Druga faza zanikowa: rozjaśniają się, kurczą i wklęsają. Jest to próba regeneracji pękniętej sieci włókien, JEDNAK NA TYM ETAPIE NIE DA SIĘ ICH JUŻ USUNĄĆ.

Jak zapobiegać ich wystąpieniu?

Należy unikać wachań wagi, by niepotrzebnie nie rozciągać skóry, przede wszystkim stosować racjonalną dietę która powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin (A, E, PP, B5) i mikroelementów (cynk i krzem). Stosować kremów nawilżających i natłuszczających skórę.

Jakie są składniki kosmetyków stosowanych przy rozstępach?


 • ekstrakt z Centella asiatica, który zawiera w swoim składzie fitohormony pobudzające syntezę kolagenu
 • wyciąg z soi- działa przeciwzapalnie, antyutleniająco i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu
 • związki krzemu-regenerują włókna kolagenowe
 • pirogronian sodowy- stymuluje fibroblasty
 • witaminy A,E,C- działają antyoksydacyjnie (przeciwstarzeniowo)
 • kwas mlekowy- normalizuje rogowacenie naskórka

Jakie są metody leczenia rozstępów?


Jak już wspomniałam powyżej, rozstępów w stadium zanikowym nie da się już usunąć. Niestety pozostają z nami na zawsze. Można je jedynie korygować przy pomocy:


 • lasera frakcyjnego- którego wiązki promieniowania „dziurkują” skórę bezboleśnie, stymulując ją do regeneracji, a tym samym produkcji nowych włókien kolagenowych
 • mikrodermabrazji- mechanicznym złuszczaniu naskórka diamentową głowicą która jednocześnie zasysa (niczym odkurzacz ;) martwe, zdarte komórki. Zabieg jest prawie bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji.
 • mezoterapii igłowej- jest to wstrzykiwanie specjalnej mieszanki substancji pobudzającej fibroblasty do pracy
 • retinoidów- stosowaych doustnie, normalizują keratynizację, zapobiegają stanom zapalnym i stymulują fibroblasty.
 • dermabrazji- sprzęt używany przez chirurga po uprzednim znieczuleniu pacjenta. Dermabrazja przypomina wiertło dentystyczne- wirująca głowica pokryta ścierającymi elementami
 • laserami-barwnikowy, miedziany, CO2. Jest to złuszczenie naskórka w wyniku podgrzania skóry. Wymaga rekonwalescencji
 • chirurgicznie- wycięcie z pozostawieniem blizny.

Mam nadzieję że choć trochę wam pomogłam, lub rozjaśniłam sprawę. Dajcie mi znać o waszych metodach walki z rozstępami. Buziaki!

Żródła zdjęć: KLIK KLIK KLIK KLIK
PODPIS

Leave a Reply